Botanik Bahçesi Hakkında

image alt

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi 2009 yılında 17.000 m² alana kurulmuştur. İlimizde ki ilk Botanik Bahçesi olarak faaliyete başlamıştır.

 Botanik Bahçesi kurmaktaki esas amaç, Gaziantep' in, Türkiye'nin ve Dünya'nın floralarında bulunan ağaç, çalı ve otsu bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmak ve geliştirmektir. Dünya da ve floramızda olan bitkilerin gen kaynağının oluşturulması ve ziyaretçilerimize bu bitkilerimizin tanıtılması ikinci hedefimizdir.

Botanik bahçesi eğitim merkezi şeklinde kurulmuştur. İlk, orta ve yüksek okullarda ki öğrencilerimize bitkileri tanıtmak amacıyla eğitimler verilmektedir. Okullarımıza eğitim için gerekli olan bitki materyallerinin temin edilmesi sorumlulukları arasında yer alır.

Bitkilerle çeşitli amaçlar ile uğraşan ve bu konuda meraklı olan doğaseverlere her zaman yardım etmeyi ilke edinmiştir. Ülkemizin nesli tükenmekte olan bitkilerin bir kısmının koleksiyonu oluşturulmuş ve oluşturulmaya devam edilmektedir.

Botanik Bahçemizde bulunan bitkilerin etiketleme işlemleri yapılarak bitkilerin familyası, türü, cinsi, varyeteleri ve anavatanları Latince ve Türkçe olarak isimlendirilmiştir.Bahçenin bilimsel olarak isimlendirilmesi parklarla arasındaki en önemli farklardan biridir.
 

Başlıca Hedeflerimiz

  • Bitkiler hakkında bilgi edinilen bir danışma merkezi haline gelmek, bilgi üretmek ve paylaşmak,
  • Değişik gruplar için, farklı eğitim etkileri oluşturmak, uygulamak
  • Zaman içinde Dünya'nın en büyük canlı bitki koleksiyonu oluşturmak,
  • Türkiye'nin endemik, nadir ve tehdit altındaki bitkilerini korumak, çoğaltmak ve tanıtmak,
  • Türkiye'nin geofitlerinin canlı koleksiyonunu oluşturmak, çoğaltmak ve tanıtmak,
  • Tıbbi ve kokulu bitkilerinin koleksiyonunu oluşturmak, yetiştirmek ve tanıtmaktır.

250000
Ziyaretçimiz
1000
Bitki Türü
15
Ödül
9
Bahçemiz

Sizde Botanik Bahçemizi Ziyaret Etmeye Hazır mısınız?